DOLAR
18,6349
EURO
19,5387
ALTIN
1.061,21
BIST
5.000,14
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Çok Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
15°C
Perşembe Çok Bulutlu
16°C
Cuma Az Bulutlu
16°C
Cumartesi Çok Bulutlu
18°C

TÜSİAD Başkanı Turan: Fakirleşerek büyüyoruz @jess_buse #SONDAKİKA

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Lideri Orhan Turan, derneğin Yüksek İstişare Şurası toplantısında konuştu. “Rekabetçi kur ve …

TÜSİAD Başkanı Turan: Fakirleşerek büyüyoruz @jess_buse #SONDAKİKA
15.06.2022 21:10
0
A+
A-

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Lideri Orhan Turan, derneğin Yüksek İstişare Şurası toplantısında konuştu.

“Rekabetçi kur ve cari fazla siyasetleri günümüze uyumlu değil ve istenilen sonucu vermiyor. Enflasyonla uğraşta tüm dünya faiz artırırken, biz aksisi bir siyaset izliyoruz. Artan risk düzeyi sürdürülemez, klâsik siyasetlere dönmeliyiz. İzlenen iktisat siyasetleriyle gelirlerimiz eriyor” dedi.

Turan, “Büyüme kalkınma için tek başına kâfi olmuyor, hatta maalesef yoksullaşarak büyüyorsunuz” diye konuştu.

Turan’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Yeni gerçekler iktisat biliminin merceğinden değerlendirildiğinde yakın geçmişe damgasını vuran para siyasetlerinin sürdürülemeyeceği belirginleşiyor. Daha net tabir etmem gerekirse; geride bıraktığımız 14 yılın genişlemeci para siyaseti devri kapanıyor.
Bu siyasetler Türkiye’nin devir periyot yaşadığı krizlerden çıkabilmesini kolaylaştıran bir tesir yapmışlardı. Halbuki şu an global iktisadın geçmekte olduğu döngüde rüzgâr karşıdan esiyor ve işimizi çok daha fazla zorlaştırıyor.
Küresel şartlar artık lehimize değil. Rekabetçi kur, yüksek ihracat ve cari fazla mantığıyla kurgulanan fakat günümüz kalkınma anlayışı ve pratiğiyle gereğince örtüşmeyen siyasetler kalkınma açısından istenilen sonuçları vermiyor. Büyüme kalkınma için tek başına kâfi olmuyor, hatta maalesef yoksullaşarak büyüyorsunuz.
Artık ucuz TL ve ucuz iş gücü ile ihracatta rekabet avantajı kazanma zamanı, yerini yüksek nitelikli işgücüyle ve teknolojiyle yüksek katma paha yaratmaya bıraktı.

Üç rakamlı eşiğe ilerliyoruz

İşte dünyada böylesi sert bir dönüşüm yaşanırken Türkiye’de bir türlü tam manasıyla denetim altına alamadığımız enflasyon, dünyada 1970’leri anımsatan enflasyonist baskının da tesiriyle üç rakamlı eşiğe yanlışsız süratle ilerliyor. Enflasyonla çabada tüm dünya faizleri artırarak frene basmayı tercih ederken biz uzun müddettir hem kurun yükselmesine ve hesap yapılamamasına yol açan hem de tasarruf sahiplerini cezalandıran bir para siyaseti izliyoruz.
Bundan ötürü vergi mükellefleri ve hazine gereksiz bir yükü taşımak durumunda kalıyorlar.
Akran ülkelerle kıyasladığımızda dünyada hem en yüksek enflasyona hem de son derece yüksek risk primine sahip ülke pozisyonundayız. Hakikaten bu hafta 19 yılın en yüksek CDS düzeyini de gördük.

Bilimle çelişen yaklaşımı sürdüremeyiz

Bunun sürdürülemez olduğunu ve süratle rasyonel siyasetlere dönülmesi gerektiğini düşünüyoruz. İktisat bilimiyle ve tüm dünyadaki uygulamalarla çelişen bir yaklaşımı sürdürmemeliyiz. Akılcı, toplumsal aklı ve enerjiyi harekete geçirebilen, farklı kesitlerin katkı yapabilecekleri bir tartışma ortamında piyasa gerçekleriyle ve dünya pratiğiyle uyumlu bir siyaset seti üzerinde uzlaşabilmeliyiz.
Sorunlarımız sırf para siyasetiyle, dizginlenemeyen enflasyonla sonlu değil. Derin bir güç krizinin de içindeyiz ve güçte dışarıdaki fiyat artışları cari açığımızı artırırken, içeride bilhassa endüstriye uygulanan rayiçler üretimi ve ihracatımızı olumsuz etkiliyor.
Türkiye iktisadı dünya hasılasından aldığı hissesi 2000’lerin başından 2013’e kadar yüzde 0,60’tan yüzde 1,24’e kadar yükseltmişken, bu hisse son 7-8 yıldır süratle düşerek yüzde 0,8’e kadar geriledi. Türkiye’nin potansiyeline sahip bir ülke için bu sahiden kabul edilemeyecek bir durumdur.

‘Gelirler eriyor’

İzlenen iktisat siyasetlerinin yarattığı şartlarda gelirler süratle eriyor.
Özellikle sabit gelirliler enflasyon baskısını en derinden hissediyor. Kentli, eğitimli orta sınıfların gelirleri de erozyona uğruyor. Unutmayalım ki, orta sınıfı güçlü olmayan bir ülkede demokrasi zayıflar. Eşitsiz gelir dağılımı demokratik sisteme yönelik inancı zedeler.
Bu bağlamda ülkenin ekonomik durumu ve siyasi atmosferi nedeniyle bugüne dek görülmemiş bir ölçeğe varan beyin göçünü bir defa daha gündeme getirmek zorundayım. Bu göçü durdurmak için atılacak adımların en başta gelen önceliklerimizden sayılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu boyutlarda bir nitelikli insan kaybına tahammülümüz olmadığına inanıyoruz.
Küreselleşmenin yeni bir versiyonuna geçiyoruz. Tedarik zincirlerinin kısaltılması bağlamında bölgesel ekonomik kümelerin ve bunları örgütleyecek kurumların öne çıkacağı, göçmen sorununun daha bariz biçimde siyaseti etkileyeceği ve global güvenlik mimarisinin yine inşa edileceği bir kurucu andayız.

Konser iptallerine tepki

Bu mevzuyu bağlarken son vakitlerde süratle artan şenlik ve konser iptallerine de kısaca değinmek istiyorum. Gençliğin her alanda özgürlük talepleri bu kadar barizken, memnun günlerini tüm güçleriyle kutlamak isteyen gençlerin bu hasretlerinin, haklarının, eğlenme özgürlüklerinin neden rahatsız edici bulunduğunu anlamak doğrusu pek kolay değil. Birtakım sanatkarlarımızın ve onları dinlemek, izlemek isteyen hayranlarının buluşmasının neden bir tehlike arz ettiğini anlamamızın da kolay olmadığı üzere.
Yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü, milletlerarası taahhütlere sadakat, niyet ve söz özgürlüğü toplumumuz ve ekonomimiz açısından birer lüks değil gerekliliktir. Yargı bağımsızlığının ağır bir erozyona uğraması, vatandaşların adalete güvensizliğinin en önemli nedenidir. Hepimizin bildiği üzere adalet mülkün yani devletin temelidir. O temel sağlam olmak zorundadır.”

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi:
Pro-Sistem Pro-Sistem C2 Medya C2 Medya 4 Peek Medya