DOLAR
18,5815
EURO
18,3404
ALTIN
1.021,67
BIST
3.544,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
21°C
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Cuma Hafif Yağmurlu
21°C
Cumartesi Az Bulutlu
21°C
Pazar Az Bulutlu
22°C
Pazartesi Az Bulutlu
21°C

NATO nedir? NATO üyesi ülkeler hangileridir? NATO’nun kaç üyesi vardır?

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), Kuzey Amerika ve Avrupa’dan 30 üye ülkeden oluşan milletlerarası bir ittifaktır. 4 Nisan 1949’da …

NATO nedir? NATO üyesi ülkeler hangileridir? NATO’nun kaç üyesi vardır?
16.06.2022 14:25
0
A+
A-

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), Kuzey Amerika ve Avrupa’dan 30 üye ülkeden oluşan milletlerarası bir ittifaktır. 4 Nisan 1949’da Kuzey Atlantik Antlaşması’nın imzalanması ile kuruldu.

NATO’nun kaç üyesi vardır?

30 üye ülkenin ikisi Kuzey Amerika’da (Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada), yirmi sekizi ise Avrupa’da yer almaktadır. İzlanda dışında her ülkenin ordusu bulunmaktadır. NATO üyesi üç ülke (ABD, Birleşik Krallık ve Fransa) nükleer silaha sahiptir. Başlangıçta 12 ülkenin kurucu ülke olarak kurduğu örgüte, En son 27 Mart 2020’de Kuzey Makedonya katılmıştır.

NATO üyesi ülkeler hangileridir? 

İşte NATO ülkeleri ve detayları…

Belçika resmî ismiyle Belçika Krallığı, Batı Avrupa’da bulunan bir devlettir. Avrupa Birliği’ne üyedir. Birliğin ve NATO üzere kimi memleketler arası tertiplerin merkezlerini barındırır. 30,528 km²’lik bir alanı kaplayan ülkenin nüfusu yaklaşık 11,4 milyon kişidir.

Kanada, Kuzey Amerika’da bir ülkedir. On eyalet ve üç bölgeden oluşan ülke, Büyük Okyanus’tan Atlas Okyanusu’na ve kuzeyde Arktik Okyanusu’na kadar 9,98 milyon km²’lik bir alanı kaplar. Bu özelliğiyle yüzölçümü bakımından dünyanın Rusya’dan sonra en büyük 2. ülkesidir. Kanada’nın güney ve batıda Birleşik Devletler ile olan hududu 8891 km ile dünyanın en uzun kara sonudur. Ayrıyeten Kanada, 200.000 km den fazla bir uzaklık ile dünyanın en uzun kıyı şeridine sahiptir. Kanada’nın topraklarında çoğunlukla ormanlar ve bunun yanı sıra Rocky Dağları’ndaki tundra hakimdir. Nüfusun beşte dördü güney sonuna yakın yaşamaktadır. Kanada’nın başşehri Ottawa; en büyük üç kenti Toronto, Montreal ve Vancouver’dır.

Danimarka, Kuzey Avrupa’da bir İskandinav ülkesidir. İskandinav ülkelerinin en güneyinde yer alan Danimarka’nın büyük bir kısmı Jylland yarımadası üzerindedir. Başşehir, Danimarka adalarının en büyüğü olan Sjælland’ın üzerinde kurulmuştur. Sjælland, dar bir boğaz olan Sont Boğazı ile İsveç’ten ayrılır. Ayrıyeten, (bir köprü ile Jylland’a bağlı olan) Fyn, Lolland, Falster, Langeland ve Baltık Denizi’ndeki Bornholm adaları da Danimarka’ya aittir.

Fransa, ana kara toprakları Batı Avrupa’da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir. Kıta Fransa’sı, güneyde Akdeniz’den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi’ne, doğuda Ren Irmağı’ndan batıda Atlas Okyanusu’na kadar yayılan topraklarda yer alır. Fransızlar, ülkelerini topraklarının biçiminden dolayı Altıgen olarak isimlendirirler.

İzlanda, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde Grönland’ın güneydoğusu ile İskandinavya ve Büyük Britanya’nın kuzeybatısında yer alan bir ada ve Avrupa ülkesi. İzlanda, kuzeyinde Arktik Okyanusu ile çevrilidir. 356.991 nüfus ve 103.000 km² yüzölçümüyle Avrupa’nın en seyrek nüfuslu ülkesidir. Başşehir ve en büyük kent Reykjavík’tir, nüfusun üçte ikisinden fazlası ülkenin güneybatısında yer alan bu kent ve etrafında yaşar. İzlanda volkanik ve jeolojik olarak etkin bir adadır. Adanın iç kısmında kumluklar, lav alanları, dağlar ve buzullar içeren bir plato bulunur ve birçok buzul ırmağı kaynağını buradan alarak denize akar. İzlanda Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde yer almasına karşın Körfez Akıntısı nedeniyle birebir enlemdeki başka bölgelere nazaran daha ılık bir iklime sahiptir. Yüksek enlem ve denizellik yazların serin geçmesine yol açar. İzlanda’ya bağlı birçok ada kutup iklimine sahiptir.

İtalya, Güney Avrupa’da, büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde yer alan bir ülke. Akdeniz’in en büyük iki adası Sicilya ve Sardinya da İtalyan topraklarıdır. Yüzölçümü 301.340 km2 olan ülkenin kuzeyde Alpler bölgesinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya’yla kara sonu vardır. Bağımsız iki Avrupa ülkesi olan Vatikan ve San Marino da İtalya’nın yarımadadaki toprakları içine sıkışmış anklav (bir öbür ülkeyle tümüyle kuşatılmış) ülkelerdir. İtalya’nın ayrıyeten biri İsviçre (Campione), başkasıysa Tunus (Lampedusa) tarafından kara ve deniz sonlarıyla kuşatılmış iki eksklavı bulunur. Nüfusu yaklaşık 60 milyon olan İtalya, Avrupa Birliği’nin en kalabalık üçüncü ülkesidir. Başşehri ve en büyük kenti Roma, yüzyıllar boyunca Batı uygarlığının merkezi olmuş, mimaride barok üslûbunun doğuşuna tanıklık etmiş ve evvelden beri Katolik Kilisesi’nin merkezi olmuştur.

Lüksemburg, Batı Avrupa’da, denize kıyısı olmayan küçük bir devlettir. Toprakları Belçika, Fransa ve Almanya ile çevrelenmiştir. Başşehri, ülkeyle tıpkı ismi taşıyan Lüksemburg’dur. Yüzölçümü yaklaşık olarak 2.586 kilometrekaredir. 2019 datalarına göre 626.108 nüfusuyla Avrupa’nın en az nüfuslu ülkelerinden biridir.

Hollanda, temel olarak Batı Avrupa’da ve kısmen Karayipler’de bulunan bir ülkedir. Hollanda Krallığı’nı meydana getiren dört ülkeden en büyüğüdür. Hollanda, Avrupa’da doğuda Almanya’ya, güneyde Belçika’ya ve kuzeybatıda Kuzey Denizi’ne komşu olan on iki vilayetten ve Karayipler’de Bonaire, Sint Eustatius ve Saba adaları olmak üzere üç özel belediyeden oluşur.

Norveç, Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında bir ülke. Finlandiya, İsveç ve Rusya ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Norveç Denizi’ne kıyısı vardır. Kıyıları binlerce fiyordla çizilmektedir. Anayasal monarşi ile yönetilen ülkenin başşehri Oslo’dur. 385,207 km² alana yayılan Norveç’in, Finlandiya ile 729, İsveç ile 1.619, Rusya ile 167 kilometre sonu vardır ve 21.925 kilometrelik çok uzun bir kıyı şeridi vardır.

Portekiz, Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan, Avrupa Kıtası’nın en batısındaki ülkedir. Portekiz kuzeyden ve doğudan İspanya ile, güneyden ve batıdansa Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Atlas Okyanusu’nun kuzey yarım küredeki kısmında bulunan Azorlar ve Madeira takımadaları özerk idareleriyle birlikte Portekiz’in birer modülüdür.

Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, yaygın olarak Birleşik Krallık olarak bilinen, Avrupa anakarasının kuzeybatı kıyılarında, kuzeybatı Avrupa’da hükümran bir ülkedir. Birleşik Krallık, İngiltere, İskoçya, Galler ve başka ülkelerden İrlanda Denizi ile ayrılan Kuzey İrlanda olmak üzere dört kurucu ülkeden oluşur. Birleşik Krallık’ın tek kara hududunu Kuzey İrlanda’da İrlanda Cumhuriyeti ile paylaşır. Doğuda Kuzey Denizi, güneyde Manş Denizi ve güneybatıda Kelt Denizi ile Atlas Okyanusu ile çevrili olan Birleşik Krallık, dünyanın en uzun 12. kıyı şeridine sahiptir. Birleşik Krallık’ın toplam alanı 242.500 km karedir (93.628 mil2).

Amerika Birleşik Devletleri, orta Kuzey Amerika’da, Kanada ve Meksika ortasında bulunan, elli eyalet ve bir federal bölgeden oluşan, federal anayasal cumhuriyet ile yönetilen bir ülkedir. Dünya’nın, 9,8 milyon km2 (3,8 milyon sq mi) yüzölçümü ile karasal alan bakımından dördüncü, toplam alan bakımındansa üçüncü en büyük ülkesi ve 331 milyonu aşan nüfusu ile de en kalabalık üçüncü ülkesidir. Ülkenin başşehri, birebir vakitte federal bölgesi olan Washington, DC’dir; en kalabalık kenti ise New York’tur.

Yunanistan resmî ismiyle Helen Cumhuriyeti, Güneydoğu Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Nüfusu 2022 prestijiyle yaklaşık 10,3 milyon olan ülkenin en büyük kenti ve başşehri Atina’dır. Kuzeybatısında Arnavutluk, kuzeyinde Kuzey Makedonya ve Bulgaristan, kuzeydoğusunda Türkiye, doğusunda Ege Denizi, batısında İyon Denizi, güneyinde Girit Denizi ve Akdeniz ile sınırlanan Yunanistan, Avrupa, Asya ve Afrika’nın kavşağında stratejik bir pozisyonda yer almaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti, topraklarının büyük kısmı Anadolu’da, küçük bir kısmı ise Balkan Yarımadası’nın güneydoğu uzantısı olan Trakya’da yer alan bir ülkedir. Kuzeybatıda Bulgaristan, batıda Yunanistan, kuzeydoğuda Gürcistan, doğuda Ermenistan, İran ve Azerbaycan’ın ekslav toprağı Nahçıvan, güneydoğuda ise Irak ve Suriye ile komşudur. Güneyini Kıbrıs Adası ve Akdeniz, batısını Ege Denizi ve kuzeyini Karadeniz çevreler. Marmara Denizi ise İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı ile birlikte Anadolu’yu Trakya’dan, yani Asya’yı Avrupa’dan ayırır. Türkiye, Avrupa ve Asya kıtalarının kavşak noktasında yer alması nedeniyle kıymetli bir jeostratejik güce sahiptir.

Almanya yahut resmî ismiyle Almanya Federal Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka ve Baltık Denizi; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; güneyinde Avusturya ve İsviçre; batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda bulunur. Ülke, coğrafik olarak ılıman iklim neslinde yer alır ve yüzölçümü 357.578 km2dir. Topraklarında yaşayan yaklaşık 83 milyon kişilik nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en büyük nüfusuna sahiptir ve bu nüfusun, Birleşmiş Milletler varsayımına nazaran, %14,88 oranında göçmenlerden oluşmasıyla Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra, dünyanın en çok göç alan ikinci ülkesidir. Ülkenin başşehri Berlin, birebir vakitte en yüksek nüfuslu kenti olup Berlin’i sırasıyla Hamburg, Münih ve Köln takip eder.

İspanya resmî ismiyle İspanya Krallığı, Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası’nda yer alan ülkedir. Güneyde ve doğuda Akdeniz’e, kuzeyde ise Atlantik Okyanusu’na kıyısı vardır. Batıda Portekiz, kuzeyde Fransa, Andorra ve güneyde Birleşik Krallık (Cebelitarık) ile komşudur. İspanya toprakları ayrıyeten Akdeniz’de Balear Adaları, Atlantik Okyanusu’nda Kanarya Adaları’nı ve Kuzey Afrika’da Ceuta ve Melilla isimli iki özerk kenti de kapsar. 505.992 km2lik alanıyla İspanya, Fransa’dan sonra Batı Avrupa’daki ikinci büyük ülkedir. 650 metrelik ortalama yüksekliği ile de İsviçre’den sonra Avrupa’daki ikinci yüksek ülkedir.

İspanya parlamenter demokrasi formunda örgütlenmiş bir anayasal monarşi rejimi ile yönetilir. 1986’dan beri Avrupa Birliği’nin, 1982’den beri NATO’nun bir üyesidir

Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur. Tarihî Prag kenti, ülkenin başşehri ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir. Ülke; Bohemya, Moravya ve Silezya bölgelerinden oluşur. Çek Cumhuriyeti, 1 Mayıs 2004’te Avrupa Birliği’nin üyesi olmuştur.

Ülkenin dünya çapında tanınan eserleri; kristal, cam işlemeleri ve garnet taşıdır. Bunun yanında bira, gerek üretim gerek kültür olarak ülkenin en kıymetli sembollerindendir. Pek çok ülkede lokal bira üreticileri isim haklarını başta Bohemya bölgesine bağlı Plzeň kenti olmak üzere bu ülkeden almıştır.

Macaristan, Orta Avrupa’da Karpatlarda şurası olan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Komşuları; batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan’dır. Başşehri Budapeşte olan Macaristan, OECD, NATO, AB, Vişegrad Kümesi ve Schengen üyesidir. Ülkedeki resmî lisan, Fin-Ugor lisanlarından olan ve Avrupa Birliği’nin 24 resmî lisanından biri olan Macarcadır. Bu bağlamda Macarca, Avrupa Birliği’nde Fince, Estonca ve Maltaca ile bir arada Hint-Avrupa lisanlarından olmayan dört lisandan biridir.

Polonya, Orta Avrupa’da bulunan bir ülke. Komşuları, batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya ve Litvanya, doğuda Belarus, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi’dir. Ülke 312.696 km²’lik yüzölçümüyle Avrupa’nın dokuzuncu, dünyanın altmış dokuzuncu büyük ülkesidir. Yaklaşık 38,4 milyonluk nüfusuyla dünya sıralamasında en kalabalık 36. ülkedir.

Bulgaristan, Balkanlar’da yer alan ülke. Avrupa Birliği’ne tam üyedir. Batıda Sırbistan ve Kuzey Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrilidir. 110.994 kilometrekarelik yüz ölçümüyle Avrupa’nın en büyük 16. ülkesidir. Balkan, Rodop ve Rila üzere dağlar yüzey formlarını belirler. Rila Dağı üzerindeki Musala Tepesi, Doğu Avrupa ve Balkanlar’ın en yüksek doruk noktasıdır. Kuzeydeki Tuna Ovası ve güneydeki Üst Trakya Ovası da Bulgaristan’ın alçak ve verimli bölgeleridir.

Estonya ya da resmi ismiyle Estonya Cumhuriyeti , Kuzey Avrupa’da bulunan bir Baltık devletidir. Batısında ve kuzeyinde Finlandiya Körfezi, doğusunda Rusya ve güneyinde ise Letonya Cumhuriyeti ile hudutları vardır. Başşehri Tallinn’dir. Estonya toprakları anakara ve Baltık Denizi’ndeki 2.222 adadan oluşur. Nemli karasal iklim görülür.

Letonya, Kuzey Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Kara hudutlarını kuzeyde Estonya, güneyde Litvanya; doğuda ise Rusya ve Belarus ile paylaşmaktadır. Birebir vakitte Letonya, İsveç ile denizden sınırdaştır. Letonya’nın en büyük kenti ve başşehri Riga’dır. 1 Mayıs 2004’ten beri Avrupa Birliği üyesidir.

Litvanya, resmi olarak Litvanya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da bulunan üç Baltık devletinden biridir. Ülkede yerleşim daha çok Baltık Denizi boyunca ağırlaşmıştır. Kuzeyden Letonya, güneydoğudan Belarus ile Polonya, batıdan ise Rusya egemenliğindeki Kaliningrad ile hudut komşusudur. Litvanya, deniz çok olarak Baltık Denizi’nin karşısında bulunan İsveç’le komşudur. Ülkenin nüfusu yaklaşık üç buçuk milyondur. Litvanya’nın en büyük kenti ve başşehri Vilnius’tur.

14. yüzyıl sıralarında Litvanya; Avrupa’nın en geniş sonlarına sahip devletlerinden biriydi, o periyotta; Belarus, Ukrayna, Polonya ve Rusya’nın bir kısmı Litvanya Büyük Dükalığı’nın egemenliğindeydi. Polonya ve Litvanya, 1569’daki Lublin Birliği’yle yeni bir devlet olarak Polonya-Litvanya Birliği’ni oluşturdu. Bu birleşmeden iki yüzyıl sonra 1772 ile 1795 yılları ortasında bu ittifak bozulmaya başladı. Litvanya’nın modülleri Rus İmparatorluğu’nun eline geçti.

Romanya; Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa’nın kesişim noktasında bulunan bir ülkedir. Kuzey ve kuzeydoğuda Ukrayna, kuzeydoğuda Moldova, kuzeybatıda Macaristan, güneybatıda Sırbistan, güneyde Bulgaristan ve doğuda Karadeniz ile çevrilidir. Ilıman karasal iklime sahip ülkenin yüz ölçümü 238 bin km², nüfusu yaklaşık 19 milyondur. Romanya Avrupa’nın en büyük 12., Avrupa Birliği’nin en kalabalık 6. ülkesidir. Nüfusun çoğunluğunu Doğu Ortodoks Kilisesi’ne bağlı ve bir Latin lisanı olan Rumence konuşan etnik Rumenler oluşturur. Romanya’nın başşehri ve en büyük kenti Bükreş, başka büyük kentleri Yaş, Kaloşvar, Temeşvar, Köstence, Craiova, Brașov ve Galați’dir.

Slovakya, Orta Avrupa’da bir ülkedir. Eski Çekoslovakya’nın bir modülüdür. Başşehri ve en büyük kenti Bratislava’dır. 48.845 km² yüz ölçümüne sahip ülkenin Avusturya ile 91, Çek Cumhuriyeti 215, Macaristan ile 515, Polonya ile 444, Ukrayna ile 90 olmak üzere toplam 1.355 km hudut uzunluğu vardır. Denize kıyısı yoktur.

İklimi ılımandır. Orta kısımlar ve kuzeyde dağlar, güneyde alçak topraklar yer alır. En alçak noktası Bodrog Irmağı 94 metre rakımlıdır. En yüksek noktası ise Gerlachovsky Stit 2.655 metredir.

Slovenya, Orta Avrupa’nın güneyinde yer alan bir ülkedir. Batısında İtalya, güneybatısında Adriyatik Denizi, güney ve doğusunda Hırvatistan, kuzeydoğusunda Macaristan ve kuzeyinde Avusturya bulunur. Bir vakitler Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin bir modülü olan Slovenya, 25 Haziran 1991’de bağımsızlığını ilan edip bağımsız bir devlet oldu. 1 Mayıs 2004’te Avrupa Birliği’ne katıldı. Parçalanan Yugoslavya’dan Avrupa Birliği’ne girmiş birinci ülkedir. İkincisi Hırvatistan’dır. Slovenya Slavca’da “Slavlar Ülkesi” manasına gelmektedir.

Arnavutluk, Balkanlar’da bir ülkedir. Komşuları kuzeyde Karadağ, kuzeydoğusunda Kosova, doğusunda Kuzey Makedonya ve güneyinde Yunanistan’dır. Ayrıyeten ülkenin batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda İyonya Denizi’ne kıyısı vardır. İyon Denizi ile Adriyatik Denizi ortasındaki Otranto Boğazı’nın karşısındaki İtalya’ya uzaklığı 72 km’den (45 mi) daha azdır.

Arnavutluk, Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Kurulu, Dünya Ticaret Örgütü, İslam Konferansı Örgütü, Karadeniz Ekonomik İşbirliği, Orta Avrupa Hür Ticaret Mutabakatı, Frankofon ve kurucu üye olarak Akdeniz İçin Birlik’e üyedir. Arnavutluk, ayrıyeten Avrupa Birliği’nin resmî adayıdır.

Arnavutluk’un günümüzdeki toprakları tarihin çeşitli noktalarında Dalmaçya (güney İlirya), Makedonya (özellikle Epirus Nova) ve Moesia Superior üzere Roma eyaletlerinin bir modülü oldu. Çağdaş cumhuriyet ise Balkan Savaşları sonrasında Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa’daki çöküşünden sonra ortaya çıkmıştır. 1912 yılında bağımsız olan Arnavutluk, 1917-1920 ortasında İtalyan himayesine girdi, II. Dünya Savaşı’nda 1939 yılında Faşist İtalya, 1943’te de Nazi Almanyası tarafından işgal edilene kadar Prenslik, Cumhuriyet ve Krallık oldu. 1944 yılında Arnavutluk’ta işgal sona erdi ve Enver Hoca ile Emek Partisi önderliğinde Arnavutluk Sosyalist Halk Cumhuriyeti kuruldu. 1991 yılında sosyalist idare sona erdi ve çok partili idareye geçildi.

Arnavutluk, parlamenter demokrasiye ve bir geçiş iktisadına sahiptir. Arnavutluk’un başşehri olan Tiran, ülkedeki 2.831.741 kişinin yaklaşık 421.286’sını barındırmakta olup metropol alanında ise bu sayı 763,634’tür.

Hırvatistan, Avrupa’da Orta Avrupa, Balkanlar ve Akdeniz’in kesişme noktasında bulunan üniter demokratik bir parlamenter cumhuriyet. Başşehri tıpkı vakitte en büyük kenti Zagreb olan devlet, başşehrin dışında 20 idari bölgeye bölünmüştür. Hırvatistan kıtasal alanı ve binden fazla adasıyla 56.594 km²’lik bir yüz ölçümüne sahiptir. Ülkenin 4,29 milyonluk nüfusunun büyük çoğunluğu Hırvat’tır ve en büyük din Hristiyanlığın, Katolik Mezhebidir.

Karadağ, Avrupa’nın güneydoğusunda Balkanların Adriyatik kıyısında bir ülkedir. Kuzeyde Bosna-Hersek, kuzeydoğuda Sırbistan, doğuda Kosova, güneydoğuda Arnavutluk, batıda ise Hırvatistan ve Adriyatik Denizi ile çevrilidir. Başşehri ve en büyük kenti Podgorica ülke topraklarının %10,4’ünü ve nüfusun %29,9’unu kapsamaktadır, Ağıra kenti eski krallık başşehri statüsündedir. Ülkenin büyük çoğunluğunu Karadağlılar oluşturur, Sırplar %28,7 ile en büyük azınlıktır. Ayrıyeten Boşnaklar, Arnavutlar ve Hırvatlar da bulunur.

Kuzey Makedonya, Balkanlar’da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. 1991’de Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsız olmuştur. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur. Makedonya’nın kuzeyden üçte birlik kısmını kaplamaktadır. Nüfusu yaklaşık 2 milyondur. Başşehri ve en büyük kenti Üsküp’tür ve nüfusun dörtte biri bu kentte yaşar. Ülkedeki en büyük etnik küme Güney Slavlarına dâhil olan Makedonlardır. Arnavutlar nüfusun %25’ini oluşturur ve en büyük azınlıktır. Türkler, Çingeneler, Sırplar, Boşnaklar ve Ulahlar öteki etnik kümelerdir.

ETİKETLER: , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Pro-Sistem Pro-Sistem C2 Medya C2 Medya