DOLAR
18,6356
EURO
19,5446
ALTIN
1.062,17
BIST
5.000,14
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
13°C
İstanbul
13°C
Çok Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
15°C
Perşembe Çok Bulutlu
16°C
Cuma Az Bulutlu
16°C
Cumartesi Çok Bulutlu
18°C

İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı şirketler, Bayraklı Belediyesi ve Halk Konut 1 Kooperatifi arasında imza töreni gerçekleşti @jess_buse #SONDAKİKA

İzmir Büyükşehir Belediye Liderim Sayın Tunç Soyer, Bayraklı Belediye Liderim Sayın Serdal Sandal, Sayın Vekillerim ve Kıymetli Depremzede …

İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı şirketler, Bayraklı Belediyesi ve Halk Konut 1 Kooperatifi arasında imza töreni gerçekleşti @jess_buse #SONDAKİKA
15.06.2022 21:11
0
A+
A-

İzmir Büyükşehir Belediye Liderim Sayın Tunç Soyer, Bayraklı Belediye Liderim Sayın Serdal Sandal, Sayın Vekillerim ve Kıymetli Depremzede Dostlarım,

Bugün İzmir’in hangi köşesine giderseniz gidin, konuşulan tek mevzu, sarsıntıdan hasar gören ve yıktırılmak zorunda olan binaların nasıl yaptırılacağı. İzmirli depremzedeler tam 18 aydır bıkmadan, usanmadan bunu konuşuyor ancak bir arpa uzunluğu yol alamıyorlar. Nasıl alsınlar? Tamamı sabit gelirli, enflasyon karşısında maaşı açlık hududu altında kalmış, genel ekseriyetle yaş ortalaması yüksek olan zelzele mağdurları sıkıntılarına tahlil ararken çok yıprandı.

Depremzedeler için sorun yumağı sarsıntının şokunu şimdi atlatamamışken, hasar tespitine gelen yetkililerin gözle tespit yapıp hasar durumunu az, orta ve ağır hasar halinde ayırması ile başladı.

Bir kere zelzeleden hasar gören bina için hiçbir ayrıntılı çalışma yapılmadan, göz muayenesi ile yapılan hasarsız, az hasarlı, orta hasarlı üzere temelsiz sınıflandırmalar yapılarak hasarsız ve az hasarlı binalarda ikamet eden yurttaşlarımıza geçin oturun, orta hasarlı yapı maliklerine de güçlendirin oturun denmesi yanlıştı… Haklılığımız, zelzele sonrasında yapılan risk tespitleriyle kanıtlanmıştır. Az hasarlı ve hasarsız raporu verilen binalar yapılan risk tespiti çalışmaları sonrasında riskli olarak tespit edilmiştir. Buna ek olarak mahkeme eksper heyetine yapılan müracaat sonucunda yapılan tespitler de haklılığımızı ortaya koymuştur.

Yapılan hasar tespiti yanlış olunca; DASK, sigortalılarını mağdur etti. İsmi orta hasarlı konulunca hiçbir depremzedenin faydalanamadığı güçlendirme kredisi havada kaldı, gerisinden bir de depremzede kimliğimizden çıkartılıp; kentsel dönüşümcü olduk ki bu da meselelerin en katmerlisi oldu. Yaşadığı doğal afet sebebiyle konutunu yine yapmak zorunda kalan depremzedelere verilen 400 bin liralık kentsel dönüşüm kredisinin ismi var, kendi yok. Bahsi geçen kredinin vadesi kısa, faizi ise epeyce yüksek olduğundan hiçbir depremzedenin kederine deva olmamaktadır.

İşin en berbatı ve üzücü olanı da tüm bu çözümsüzlükleri görüp, yıktırırsak bir daha yaptıramayız diyen ve endişe içinde hala riskli binalarda yaşamak zorunda olan binlerce hane olduğu gerçeğidir.

1992 yılında gerçekleşen Seferihisar zelzelesi baz alındığında, ilgili zelzelenin sonrasında onlarca 5 ve üzeri şiddette sarsıntılar meydana geldi. En son 30 Ekim’de yaşadığımız 6.9 şiddetindeki zelzelenin de tesiriyle son 50 yıl içerisinde, bilhassa de 2000 yılı öncesi yapılan binaların tamamı şu anda büyük risk altında… Bu hususta lakin, ancak demeden bir an evvel bir hareket planı oluşturulması ve yurttaşlarımızın inançlı konutlarda ömürlerini sürdürmesi için gerekli tüm adımların atılması elzemdir. İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği olarak bu temel sorunun unutulmaması en değerli vazifelerimizden birisidir.

Bunca makûs durumdan bahsederken, kaygımıza derman olmak için yapılan çalışmalardan da bahsetmek gerekir. Bayraklı Belediye Liderimiz Sayın Serdar Sandal’ın teklifi sonrasında, İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Tunç Soyer’in eforuyla hayat bulan emsal artışı biz depremzedelerimiz için can suyu oldu. Öncelikle kapısını tüm depremzedelere açan, İzmirli depremzedelerin bulunduğu her yerde sesi olan CHP Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyoruz. İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Tunç Soyer, Bayraklı Belediye Liderimiz Sayın Serdar Sandal, CHP İzmir Vilayet Lideri Sayın Deniz Yücel başta olmak üzere emsal artışı için elini taşın altına koyan herkese minnettarız. Ayrıyeten milletin meclisinde sesimize ses olan CHP Küme Başkanvekili Sayın Özgür Özel’e, CHP İzmir Milletvekili Sayın Sevda Erdan Kılıç’a ve CHP İzmir Milletvekili Sayın Ednan Arslan’a tüm depremzedelerimiz ismine teşekkürlerimizi sunuyorum.

Anadolu’da “bir dokun bin ah işit” diye hoş bir kelam vardır, sanırım depremzedelerimizin halini en yeterli bu kelam anlatır. 18 aydan bu yana verilen kelamlar tutulmayınca, depremzedeler “bu girdaptan nasıl çıkabiliriz” diye düşünmeye başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Tunç Soyer’in zelzelenin birinci günlerinde dillendirdiği kooperatif önerisi depremzedelerimiz nezdinde kabul gördü. Her geçen gün karşılaştığımız artırımlarla arsa haline dönüşen konutumuzu yaptırmaya çalışırken de karşılaştık. Bu hayat pahalılığı ve maliyetler içerisinde kooperatif fikriyatı tüm depremzedelerimiz için bir umut oldu…

Öyle bir kooperatif modeli kurmalıydık ki, konutlarımızı en düşük maliyetle yaptıralım, meskenlerimiz sağlam ve inançlı olsun, tabiat dostu olsun, sistem sürdürülebilir olsun, İzmir’imizin yorgun, eski ve hasarlı yapı stokunu yenilemede öncü olsun.

Sosyal konut projelerinde başarılı bir geçmişe sahip olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte uzun müddet boyunca üstünde birlikte çalıştığımız bu kooperatif modelinin tüm Türkiye için örnek bir model olduğu, sürdürülebilir bir sistem olduğuna inanarak biz de “İZDEDA KOOP” ile bu kervana katıldık. Bu modelin başarılı olması sorumluluktan öteye artık bir zorunluluktur. O denli ki ne meskenini yıktıran depremzedenin bekleyecek gücü, ne de hasarlı yapılarda oturan vatandaşlarımızın bekleyecek sabrı kalmamıştır.

Kooperatif konusunda elini taşın altına koydukları için Büyükşehir Liderimiz Sayın Tunç Soyer’e, Bayraklı Belediye Liderimiz Sayın Serdar Sandal’a, CHP İzmir Vilayet Lider Yardımcısı Sayın Leman Tunus’a ve bu mevzuda ağır emeği olan tüm büyükşehir belediyesi bürokratlarına derneğim ve depremzedeler ismine bir kere daha teşekkür ediyorum.

İZDEDA KOOP olarak üst birliğe giden süreçte süratle yol alıyor, depremzedelerin kooperatifleşme konusundaki bilgi eksikliklerini süratle gidermeye çalışıyoruz. Hala bu mukavelenin imzalanmasını bekleyen birçok depremzedenin ve apartmanın olduğunu bilmek, bu mevzudaki gücümüzü ve kararlılığımızı artırıyor.

Kooperatif dışında emsal artışının yarattığı kısmi rahatlamayla kimi müteahhitlerle mukavele imzalayan depremzedelerimiz de mevcuttur. Bu durumdaki apartmanlarımız için gerek ruhsat süreçleri, gerekse öteki bürokratik süreçlerde belediyelerimizin vatandaşın işlerini süratle çözmesini umuyoruz.

Dernek olarak, bu işin en değerli ayağı olan finansal kaynak konusunda uzun vadeli, ödenebilir bir kredi arayışımıza devam ediyoruz. 18 aydan beri söylemekten vazgeçmediğimiz bu talebimizi bir kere daha söz etmek istiyorum: 2 yıl ödemesiz, faizsiz ve 20 yıl vadeli bir kredi istiyoruz. Zelzeleye biz sebep olmadık, faturayı neden bize ödettirmeye çalışıyorsunuz?

İZDEDA KOOP üst birlik çatısı altında, belediyelerimizin öncülüğünde yola çıkan HALK KONUT Kooperatiflerine muvaffakiyetler diliyorum. Yolunuz, yolumuz açık olsun.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi:
Pro-Sistem Pro-Sistem C2 Medya C2 Medya 4 Peek Medya