DOLAR
18,8053
EURO
20,4336
ALTIN
1.164,91
BIST
5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
10°C
İstanbul
10°C
Hafif Yağmurlu
Cumartesi Çok Bulutlu
7°C
Pazar Çok Bulutlu
6°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
6°C
Salı Az Bulutlu
7°C

Eğitim derneklerinden yardımcı kaynak kitap yerine ‘Eğitim Kart’ önerisi @jess_buse #SONDAKİKA

Eğitim yayımcılığı ve kitap-kırtasiye kesimini temsil eden derneklerden ortak açıklama yapıldı: MEB, 2022 yılının sonuna kadar yaklaşık 100 …

Eğitim derneklerinden yardımcı kaynak kitap yerine ‘Eğitim Kart’ önerisi @jess_buse #SONDAKİKA
13.06.2022 12:18
0
A+
A-

Eğitim yayımcılığı ve kitap-kırtasiye kesimini temsil eden derneklerden ortak açıklama yapıldı:

MEB, 2022 yılının sonuna kadar yaklaşık 100 milyon adet yardımcı kaynak kitabı öğrencilere fiyatsız dağıtmak için ihale süreci başlatmış bulunuyor. Devletin, bu türlü bir mevzuda muhtaçlık sahibi vatandaşına takviye vermesi temelde memnuniyet verici bir davranıştır. Fakat epey büyük bir kaynak kullanılarak gerçekleştirilecek bu projenin daha hakikat ve verimli uygulanması, birtakım mahzurlarının önlenmesi için Bakanlığımıza bir teklifte bulunmak istiyoruz. Yardımcı kaynak, ders kitabı üzere bir işleve hizmet etmez, tabiatı gereği çeşitli olmak zorundadır. Bu sebeple yardımcı kaynak dalı her sınıf için on binlerce çeşit kitap üretmektedir. Hatta son yıllarda bu da yetmemiş, şahsa özel hazırlanmış kitaplara olan talep önemli formda artış göstermiştir. Zira öğrencilerin eksikleri, muhtaçlıkları ve kitapları kullanım emelleri farklıdır. Bu çeşitlilikteki talebi tek çeşit kaynakla gidermeye çalışmak bütün hastalıklara tıpkı ilacı vermek üzere bir pratik söz eder. MEB, geçmişte ders kitaplarının yanında çalışma kitapları da dağıtmış fakat dağıtılan kitapların tek tip olmasından ötürü yardımcı kaynak gereksinimi ortadan kalkmamıştır. Bakanlık daha sonra çalışma kitabı dağıtmaktan vazgeçmiştir. Tek tip hazırlanmış kitapların değerli bir kısmının kullanılmayacağı ve bu kitapların israf olacağı açıktır. Yaşanacak tatminsizlik, vakitle verilen hizmetin eleştirilmesine ve karşılanamayacak yeni taleplerin üremesine yol açacaktır. Sorunun öbür boyutu ise yardımcı kaynaklar; ülke geneline dağılmış, her biri butik bir kültür merkezi işlevi gören ve büyük çoğunluğu küçük esnaf niteliğinde olan kitapçılar eliyle piyasaya sunulmaktadır. Böylesine yüklü bir kitap dağıtımı, bilhassa birinci yıl deneyim edilmemiş bir beklentiyle ister istemez kitapçılar tarafında önemli bir talep ve satış kaybına yol açacaktır. Zati kırılgan durumda olan 8000 kitap ve kırtasiye esnafı önemli ziyan görecek, sonraki yıllarda talep tekrar oluşsa da olan olmuş yiten yitmiş olacaktır. Kitap ve kırtasiye esnafının ziyan görmesi; ticari hayatımızın yanı sıra, kültür hayatımızın da ziyan göreceği, önemli bir risk oluşturmaktadır. Biz; aşağıda imzası bulunan, eğitim yayıncılığı ve kitap-kırtasiye bölümünün tamamını temsil eden dernekler olarak fiyatsız kaynak kitap dağıtımı yerine, her açıdan daha olumlu ve verimli olacağına inandığımız “Eğitim Kart Projesi”ni öneriyoruz. Basitçe tabir edilecek olursa “Eğitim Kart Projesi” kitap dağıtmak için ayrılan kaynağın, bir banka kartına yüklenerek öğrenciye verilmesiyle öğrencinin muhtaçlık duyduğu kitabı kitapçıdan almasına imkân sağlayan bir uygulamadır. Bu birçok sorunu birden çözecektir:

  • Öğrenci ve öğretmenin talep ve tercihleri dikkate alınmış olacaktır. Muhtaçlık duyulan kitap alınacak, alınan kitap kullanılacaktır. 
  • Kitapçı esnafına can suyu verilmiş olacaktır. Devlet-özel bölüm iş birliğinin hoş bir örneğine imza atılmış olacaktır. 
  • İsraf önlenecek ve kaynak daha verimli kullanılmış olacaktır. 
  • Öğretmen-veli-öğrenci ortasındaki tansiyonların oluşması önlenmiş ve MEB de bu çalışma barışına katkı sağlanmış olacaktır. 
  • Bu kesimde yer alan 80.000’den fazla istihdam, vergi gelirleri ve bileşen kesimler korunmuş olacaktır. 
  • Büyük bir kaynak harcanmasına karşın tenkit alacak bir uygulama, takdir kazandıracak bir uygulamaya dönüşmüş olacaktır. 
  • Eğitim ve kültür hayatımızın ziyan görmesi önlenmiş olacaktır. Tüm bu sebeplerle direkt fiyatsız kitap dağıtmak yerine Eğitim Kart üzerinden fiyatsız kitap dağıtılmasını öneriyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Ulusal Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Mahmut Özer ve eğitim topluluğunun bu davetimizi dikkate almasını umuyoruz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi:
Pro-Sistem Pro-Sistem C2 Medya C2 Medya 4 Peek Medya