DOLAR
18,4191
EURO
17,8508
ALTIN
973,15
BIST
3.281,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
24°C
İstanbul
24°C
Açık
Pazar Açık
25°C
Pazartesi Az Bulutlu
27°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
25°C

Bakan Soylu: Dünyayı aydınlatacak olan bizim medeniyetimizdir @jess_buse #SONDAKİKA

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Van’a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kentteki esnaf ziyaretinin akabinde esnaf ve kanaat …

Bakan Soylu: Dünyayı aydınlatacak olan bizim medeniyetimizdir @jess_buse #SONDAKİKA
16.09.2022 02:12
0
A+
A-

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Van’a gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kentteki esnaf ziyaretinin akabinde esnaf ve kanaat liderleriyle bir ortaya geldi. Toplantıda bir konuşma yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Pakistan’da meydana gelen selde yardım eden tek ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Bakan Soylu, “Lübnan tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyor. Osmanlı’nın çocukları orada hala muhkimler ve onun haliyle halleniyorlar. Oraya elini uzatan, sömürmeden, istismar etmeden, bir tek ülke var ismi Türkiye. Etrafımızdaki coğrafyada dünyanın da baktığı bir ülke olduğu daha güçlü olmamız lazım geldiğini ve her seferinde bunu kendimize hatırlatmamız lazım geldiğini bilen beşerler olarak yetiştik. Ancak bizim heyecanımızı kırmadılar, ürkütmediler, korkutmadılar mı? Kimimize Kürt, Alevi, Sünni, Arap, dindar, başı açık, başörtülü, Türk diyerek bizi farklılaştırmadılar mı? Hepsini yaptılar ve istedikleri vakit devreye girdiler. Şayet güçleri yetmemişse 10 yılda bir bu ülkede darbe yaptılar. Bizi ürküttüler ve korkuttular. Tam 20 yıl bizi geriye götürdüler. 25 yıl zihinlerimizi köreltmeye çalıştılar. Bizim bu ülkeyi yönetemeyeceğimizi, bizim beceremeyeceğimizi, demokrasinin, özgürlüğünü, hürriyetin, zenginliklerimizin bize fazla olduğunu daima başımıza çaktılar. Bu oyunu birisinin bozması lazım. Bozmak isteyen Adnan Menderes bedelini canıyla ödedi. Ondan sonra kim gelmişse bozmak istedi kesinlikle. Fakat Amerika başta olmak üzere onun kuyruğundaki Avrupa’yla birlikte etrafımızdaki coğrafyaya ve dünyaya bizim kelamımızı etmemizi istemediler” diye konuştu.

“Dünyayı aydınlatacak bizim medeniyetimizdir”

Darbelerin ardında Amerika’nın olduğunu belirten Bakan Soylu, “Avrupa’nın Afrika ülkeleri nasıl sömürdüğünü, madenleri ve yeraltı zenginlikleri dahil olmak üzere yetmediği halde geçen asrın yarısına kadar insanları köle üzere sattıklarını herhalde öteki dünyaya gittiğimiz vakit söylemenin bir manası kalmayacak. Dünyayı aydınlatacak bizim medeniyetimizdir. Hiç bu mevzuda tevazu etmenin bir manası yok. Ve biz o başta söylediğim 300 yıllık makası birinci kere kapatıyoruz. Yıllarca bizi 2 bin 500 dolarlık kişi başına gelir düzeyinde tutanlara karşı birinci defa kapatıyoruz. Birinci kere kendi içimizdeki gayrılıkları ortadan kaldırabilecek bir fırsatla yakaladık. Birinci sefer Amerika’yı bu türlü yakaladık. Birinci defa Avrupa’yı bu türlü yakaladık. Birinci defa onları istikametsiz, vizyonsuz ve başkansız yakaladık. Birinci defa birbirine düşmüş, birinci defa ne yapacaklarını şaşırmış bir halde yakaladık. Bizi o denli anlatıyorlardı ki, yüzyılları planlayan, büyük planlar yapan Avrupa, hani bu kışın doğal gazının planını yapamayan 10 – 30 yıl öncesinin bugününe ilişkin bir perspektifini çizemeyen Avrupa. Hiç merak etmeyin. Bunların hiçbirisi Türkiye’ye tahıl koridoru açması için gelmezdi. Ancak çok büyüttükleri Amerika bu sıkıntıyı çözemedi. Bize çiçek, böcek, bahçe diyen kelamda insan haklarını Aylan bebeğe birebir vakitte Abdülvahap’a, birebir vakitte Asım’a mağlup eden o Avrupa bu işi çözemez. Çözemez de zira samimi değiller. Zira bir kederleri var. Kendi sorunlarını doğuya yıkmak istiyorlar. Kendi insanlarını da korkutuyorlar. Göç problemini yalnızca hudut problemi ve güvenlik problemi ve hudut duvarı sorunu olarak gören şu kadarcık bir başa ve zihniyete sahipler” halinde konuştu.

“Türkiye bu oyunu bozdu”

Düşük ve orta ülkelerin bir tek ümidi olduğunu ve bunun da Türkiye olduğunun altını çizen Bakan Soylu, “Bu oyunu Türkiye’de nasıl bozmuşsa, bu ülkede beşerler ben Kürt’üm, ben Alevi’yim demeye çekiniyorlardı. Daha ötesini söylüyorum. Beşerler ben dindarım demeye çekiniyorlardı. 50 yıldan bahsetmiyorum. AK Parti iktidarı devrinde ortaya konulan bütün özgürlük ve hürriyet adımlarına karşı herkes önlemli ve temkinliydi. Lakin artık herkes kendisini tabir ediyor. Bundan daha büyük bir zenginlik yok. Herkesin kendisini tabir etmesinden daha değerli bir şey var. Bizi birbirimize düşürebilecek bir fırsatları yok oldu. Amerika tarihinin terör örgütüne en büyük yardımını yapıyor. Son 3 yılda 2 milyar dolar Amerikan senatosundan çıkarttı. PYD’ye ve PKK’ya. Bundan bir adedini biz yapalım. Bunun yüzde 1’ini biz yapalım. Dünyanın her tarafında bizi çarmıha gererler. Uyduruk yıldızlarıyla birlikte terör örgütünün mensuplarını ziyaret ediyorlar, onlara taziyede bulunuyorlar. Sonra da Amerikan Büyükelçiliği bizim evlatlarımız şehit olduğunda ‘dostlar alışverişte görsün’ diye güya bizim için de taziye yayınlıyor. Her vakit uyguladıkları ikiyüzlü bir samimiyetsiz bir siyaset alıyor. İstedikleri üzere bizi yönetim edebileceklerini, istedikleri üzere bizi yönetebileceklerini düşünüyorlardı ancak Türkiye bu oyunu bozdu” dedi.

“Bunun ismi bir devrimdir”

Hakkari’ye ve Şırnak’a profesör ve doçentler gittiğini kaydeden Soylu, “Yani akışı bilakis döndürdüğümüz oyunu bozduğumuz bir tabloyla bugün karşı karşıyayız. Bunun ismi bir ihtilaldir. Bu ihtilalin sahibi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Cenabı Allah’a sığındı ve dünyada bu coğrafyanın, bu Anadolu’nun bir yükümlülüğü olduğunu, sorumluluğu olduğuna inanarak yoluna inanarak devam etti. Milletine inandı ve milletine güvendi. Bizim milletimiz feraset sahibi bir millettir. Ve bugün beşerler ben Kürt’üm desinler ne olacak ya? Kürtlüğüyle gurur duysun. Müslümanlığıyla gurur duysun. Lisanıyla, bu ülkenin vatandaşı olmasıyla her ailenin gurur duysun. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’yi bu arbedenin içerisinden çekti ve dünyayla nasıl rekabet edebileceğini ortaya koydu. Kim ne derse desin. Bize dün siz beceremezsiniz, siz başaramazsınız, siz gerçekleştiremezsiniz diyenlere Allah’a hamdolsun biz bugün beceriyoruz, biz bugün gerçekleştiriyoruz, biz bugün başarıyoruz ve bizim dünyaya söyleyecek kelamımız var ve bizim dünyaya söyleyecek kelamımızı de yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu kadar açık ve net. Kimse Türkiye’ye gelmez dediler. Artık hepsi Ukrayna ve Rusya ortasındaki savaşın bitebilmesi için Recep Tayyip Erdoğan’ın ayağına geliyorlar. Şayet ayakta durmasaydık, şayet 17-25 Aralık’a teslim olsaydık, şayet Seyahat Olayları’na teslim olsaydık, şayet 15 Temmuz’a teslim olmuş olsaydık, şayet ekonomik akınlara teslim olmuş olsaydık, bilmenizi istiyorum ki kimse Türkiye’nin tarafından geçmez, bizi etrafımızdaki istikrarsızlığın bir kesimi haline getirirlerdi. Bugün biz etrafımızdaki coğrafyayı ve dünyayı istikrarlı yapmaya çalışan bir ülkenin anlayışı içerisinde olmaya çalışıyoruz” sözlerini kullandı.

“Dünyanın her tarafındaki huzursuzluklara ses çıkaran bir tek ülke var, Türkiye”

FETÖ’nün İslam’ı başkalaştırmak için Amerika tarafından icat edildiğini belirten Soylu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“DEAŞ Müslümanlığı diğer bir noktaya çekebilmek için Amerika tarafından icat edilmiştir. PKK İslam’ın miğferi olan Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bu karakterini ortadan kaldırabilmek için Amerika tarafından icat edilmiştir. İşte bu oyunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bozmuştur. 20’inci asrında Türkiye’nin hangi oyunlarla karşı karşıya kaldığını âlâ tahlil etmiştir. Hangi riskleri alabileceğini, sırtını kime dayayabileceğini, o masada kimlerle oturacağını, kimlerle oturmayacağını ve kime teslim olacağını güzel bir biçimde değerlendirmiştir. Suriye’de beşerler katledilirken bir tek ülkenin sesi çıktı ve bir tek milletin. Burası. Dünyanın her tarafındaki huzursuzluklara ses çıkaran bir tek ülke var, Türkiye. Herkesin bir hesabı var. Cenabı Allah’ın da bir hesabı var. Bize buna teslimiz. İnancımız şudur; daha yeni başladık ve göreceksiniz. Allah da nasip edecek. Bu millet çok büyük yükselişler yaşayacak. Bu Türkiye çok büyük yükselişler yaşayacak. Biz yalnız değiliz. Kabe-i Muazzamı tavaf edenler tahminen kendi ülkelerinden evvel İslam’ın son ve güçlü kalesine dua ediyorlar.” Bakan Soylu, buradaki konuşmasının akabinde Bahçesaray ilçesine geçti.

 

ETİKETLER: , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Pro-Sistem Pro-Sistem C2 Medya C2 Medya